Naujienos

Prasidedant sezono darbams – nuo inovacijų ūkyje iki ūkininkavimo iš kartos į kartą

Traukiantis šalies kaimams ir vyraujant jaunų, kvalifikuotų ūkininkų stygiui, neretai žemės ūkio sektoriui prognozuojama miglota ateitis. LKU kredito unijų grupė jau daugiau nei 20 metų remia šalies ūkininkus ir aktyviai finansuoja smulkaus ir vidutinio ūkio plėtrą visoje Lietuvoje. Tarp grupės klientų – jaunieji ūkininkai, inovacijos ir ūkininkavimo iš kartos į kartą pavyzdžiai.

Informacinės technologijos ir žemės ūkis – misija įmanoma

Tėvų namus palikę trys Inčiūrų šeimos sūnūs pasuko jau pramintu ūkininkavimo keliu. Vienas jų – Aurimas Inčiūra – trylika metų puoselėja 200 ha augalininkystės ūkį Širvintų rajone, kuriame augina rapsus, kviečius, miežius ir avižas.

Nuo vaikystės A. Inčiūra sukosi tėvų ūkyje ir kartu domėjosi informacinėmis technologijomis. Kiek vėliau ūkininkas rado būdų, kaip pomėgį suderinti su ūkininkyste. „Kai mokykloje klasės draugai mokėsi IT pradmenų, aš jau taisiau kompiuterius. Vėliau įgijau IT srities išsilavinimą ir šiandien žinias ne tik taikau savo paties ūkyje, bet ir užgimė verslo idėja“, – pasakoja ūkininkas.

Prieš kelerius metus A. Inčiūra kartu su bendražygiu sukūrė išmanųjį sprendimą, leidžiantį stebėti sandėliuojamų grūdų temperatūrą mobiliajame telefone. „Pats patyriau didelių nuostolių dėl sukaitusių grūdų ir asmeninė patirtis tapo priežastimi ieškoti būdų, kaip automatizuoti šį procesą“, – teigia A. Inčiūra, vienas iš bendrovės „Eltrum Systems“ įkūrėjų.

A. Inčiūra prisimena, kad 2008 m. pradėjus ūkinę veiklą ne kartą prireikė papildomo finansavimo sprendimų iš kredito unijos: „Kreipiausi dėl kredito ūkio pradžiai, vėliau – žemės pirkimui ir apyvartinėms lėšoms. Savo ūkyje, kiek leidžia galimybės, pats taikau naująsias technologijas ir išmaniąją techniką, tad ilgametė draugystė su kredito unija man padėjo įgyvendinti planus ir greičiau išplėsti ūkį.“

Darbą sostinės biure iškeitė į šparagų ūkį

Simonas Klinavičius po studijų baigimo liko sostinėje ir kelerius metus dirbo čia įsikūrusioje transporto kompanijoje. Atsiradus šeimai ir vaikams, S. Klinavičius su šeima persikėlė gyventi į gimtąjį miestą, Uteną. „Ten dar kurį laiką dirbau vienoje iš transporto įmonių, tačiau mintys sukosi apie tėvų sodybą. Galiausiai su šeima surizikavome ir dar kartą pakeitėme gyvenamąją vietą“, – pasakoja S. Klinavičius, ūkio „Geras šparagas“ savininkas.

„2014 metais pirmą kartą šparagais apsodinome pusę hektaro žemės, viską atlikome rankomis. Netrukus su Europos Sąjungos jaunojo ūkininko parama ir kredito unijos finansavimu įsigijome naują traktorių ir tris agregatus, šparagų fasavimo liniją bei atvėsinimo spintą“, – ūkio pradžią prisimena LKU kredito unijų grupės narys.

Šiandien ūkis „Geras šparagas“ apima 5 ha šparagų ir 1 ha braškių, o tarp nuolatinių klientų – per dvidešimt restoranų ir didieji prekybos tinklai: „Į užsienį derliaus neeksportuojame, nes paklausos pakanka ir Lietuvoje. Kartais per dieną nuskiname pusę tonos šparagų, o per visą sezoną iki 5–10 tonų.

S. Klinavičius pirmuoju sezono derliumi – po priedangomis auginamais baltaisiais šparagais – savo klientus džiugins jau balandžio viduryje, o pagrindinį derlių rinks gegužės-birželio mėnesiais. „Kai nori, kai esi užsidegęs savo idėja, tada viskas yra įmanoma. Ūkis man nėra darbas – tai mano gyvenimo dalis“, – sako S. Klinavičius.

Įsigijo vieną didžiausių bulvių sėklininkystės bendrovių Lietuvoje

Žemės ūkis Lietuvoje turi ilgametes tradicijas. Tai patvirtina nuo 1993 metų veikianti UAB „Šaka“, Vokietijos selekcijos įmonės „Europlant“ atstovė Lietuvoje. Nors bulvės lietuviams – lyg antroji duona, „Šaka“ yra tik viena iš dviejų Lietuvoje veikiančių bendrovių, auginančių ir rinkai tiekiančių sertifikuotą bulvių sėklą.

Trečią dešimtmetį veikiančios bendrovės vairą Darius Matijošaitis perėmė prieš metus. „Pats ūkininkauju nuo 2004-ųjų ir žemės ūkis man jokia naujiena. Prieš kurį laiką nusprendžiau įsigyti „Šaką“ ir su turėta vizija kreipiausi į kredito uniją. Ten sulaukiau pasitikėjimo, greito ir patrauklaus kredito pasiūlymo bei netrukus įgyvendinau savo planą“, – pasakoja D. Matijošaitis, šiandien 35 darbuotojus turinčios bendrovės vadovas.

Praėjusiais metais bendrovė užaugino apie 20 veislių bulvių daugiau nei pustrečio šimto hektaro žemės plote, o dar dvigubai didesniame – derėjo grūdinės kultūros. UAB „Šaka“ bulves tiekia ne tik Lietuvos rinkai, didiesiems prekybos centrams, bet ir aktyviai eksportuoja į tokias šalis kaip Italija, Ukraina bei Anglija. Visgi Lietuvą ir visą pasaulį sukausčiusi koronaviruso pandemija neaplenkė ir „Šakos“.

„Prasidėjus pirmai pandemijos bangai, mūsų užsakovai atšaukė tiek maistinių, tiek sėklinių bulvių rezervacijas, todėl turėjome sunaikinti tonas sandėliuotų bulvių. Visi jautėsi pasimetę ir nors per metus epidemiologinė situacija iš esmės nepasikeitė, šiandien tiek mes, tiek mūsų klientai prisitaikėme prie esamų sąlygų ir veikla pamažu grįžta į vėžes.

Vis dėlto, į ateities planus žvelgiame atsargiai ir dirbame, kad išlaikytume tai, ką jau esame sukūrę“, – prasidedant naujiems sezono darbams lūkesčiais dalijasi LKU kredito unijų grupės narys.

Mūsų kreditas – Jūsų ūkio augimui

Sukaupusi ilgametę patirtį, Plungės kredito unija jau daugiau negu 25 metus artimai bendradarbiauja su žemės ūkio sektoriumi ir teikia kreditus tiek pradedantiesiems, tiek pažengusiems ūkininkams, žemės ūkio kooperatyvams ir bendrovėms visoje Lietuvoje. Taip pat kreditai teikiami su parama iš Nacionalinės mokėjimų agentūros arba garantijomis iš UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondo.

Dėl kredito galima kreiptis planuojant investicijas žemės ar komercinio turto įsigijimui, fermų ar kitų ūkinių pastatų statybai, technikos ar įrangos pirkimui. Išimtiniais atvejais, atliekant reikšmingas investicijas, pavyzdžiui, įsigyjant žemę, – grąžinimo terminas gali siekti iki 15 metų. Taip pat kredito unija teikia kreditus apyvartinio kapitalo palaikymui su individualiai pritaikytu grąžinimo grafiku arba kredito linija, kurios terminas – iki 5 metų.

„Atsiradus finansavimo poreikiui, ūkininkai gali užpildyti paraišką kreditui gauti kredito unijos interneto svetainėje arba kreiptis į mūsų kredito uniją. Svarbu turėti reikalingus dokumentus – finansines ataskaitas, kredito paskirtį pagrindžiančius ir kitus analizei reikalingus dokumentus. Atsakingi darbuotojai, įvertinę projektą ir finansavimo galimybes, operatyviai pateiks kredito pasiūlymą“, – detalizuoja Plungės kredito unijos vadovė Ligita Rudienė.

Daugiau informacijos apie Plungės kredito unijos teikiamas finansines paslaugas galite pasiteirauti atvykę adresu Senamiesčio a. 5, Plungė, arba Gardų a. 9, Žemaičių Kalvarija bei susisiekę tel. Nr. 8-448-72088, mob. tel. 8 698 24576, el. p. [email protected]

Atgal