Naujienos

Santaupas juodai dienai tebelaikome „kojinėse”: ką lietuviai žino apie taupymą?

Lietuvos banko (LB) atliktas gyventojų tyrimas parodė, kad per 50 proc. apklaustųjų santaupas laiko mokėjimo sąskaitoje, o beveik kas trečias – grynaisiais „kojinėje“. Plungės kredito unija primena pasirinkti taupymo būdai dažnai ne tik neefektyvūs, bet ir pastaruoju atveju – nesaugūs. Visa tai signalizuoja, kad nors ir žinome apie taupymo svarbą, tačiau taupymo priemonėmis pakankamai nesidomime.

Taupymas – tai įprotis?

Koronaviruso protrūkio sukelta krizė yra puiki proga gyventojams įsitikinti, kad juodai dienai turi ruoštis visi. Taupyti reikia ne tik konkrečiam tikslui, bet ir nenumatytiems atvejams. Finansų specialistai pataria, jog būtina turėti bent 3–6 mėnesių pajamų dydžio santaupas. Kaip bebūtų, penktadalis LB apklaustų šalies gyventojų teigė santaupų visai neturintys.

Dažniausia to priežastis – iš gaunamų pajamų nelieka laisvų lėšų taupyti. Anot Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), prižiūrinčios visą LKU kredito unijų grupę, kuriai priklauso ir Plungės kredito unija, projektų valdymo specialistės Ritos Stankevičiūtės, dažnai net ir didėjant pajamoms proporcingai didėja ir žmonių poreikiai, todėl laisvų lėšų gali nelikti, jeigu nesama taupymo įpročio, kurį reikia ugdyti.

„Verta suprasti, kad taupymas grynaisiais ir lėšų įdarbinimas yra skirtingi būdai atsidėti pinigus – mat pastaruoju būdu taupomi pinigai turi potencialo uždirbti naujus pinigus. Taupant mokėjimo sąskaitoje ar grynaisiais, pinigai ne tik neauga, bet ir priešingai – gali nuvertėti. Nereikia nė priminti, kad viso gyvenimo santaupas laikyti grynaisiais yra ir ypatingai nesaugu“, – sako R. Stankevičiūtė.

Santaupos turi augti

Efektyvus būdas taupyti – kiekvieną mėnesį atsidedant nustatytą dalį pajamų, penktadalį ar dešimtadalį, šių lėšų neįtraukiant į bendrą šeimos biudžetą. Indėliai – galimybė taupyti ir auginti santaupas už metines palūkanas, kurios Plungės kredito unijoje neretai konkurencingesnės nei kitose finansų įstaigose, ir gali siekti iki 1 proc.

„Kurį indėlio tipą pasirinkti – taupomąjį ar terminuotąjį, – priklauso nuo asmeniui priimtino taupymo būdo ir jau sukauptos sumos. Terminuotieji indėliai yra skirti didesnei sumai laikyti, jų negalima papildyti, o įnešta suma – fiksuota ir nekintama. Palūkanos mokamos arba kas mėnesį, arba termino pabaigoje.

Tuo tarpu taupomieji indėliai yra skirti didesnei sumai sukaupti per ilgesnį laikotarpį. Pradinė suma dažniausiai būna nedidelė, o Plungės kredito unijoje  – net nuo 100 Eur. Šį indėlį visą jo laikotarpį galima papildyti reguliariais arba nereguliariais įnašais, o palūkanos kitą mėnesį skaičiuojamos jau nuo didesnės sumos. Taip pat Plungės kredito unijoje dalį indėlio galima atsiimti nemokamai.

Taigi tais atvejais, kai asmuo turi sukaupęs didesnę sumą ir neturi tikslo taupyti papildomais įnašais, rekomenduojama rinktis terminuotąjį indėlį, o kitu atveju – taupomąjį“, – aiškina R. Stankevičiūtė.

Minėtina, kad gyventojams atvira galimybė nuotoliniu būdu per e. bankininkystės sistemą ne tik padėti ar papildyti indėlį, bet ir tapti Plungės kredito unijos nariu. Tam reikalinga turėti elektroninį kvalifikuotą parašą, mobilųjį elektroninį parašą arba kvalifikuotą „Smart-ID“ paskyrą, ir kreiptis į kredito uniją elektroniniu būdu.

Indėlis kredito unijoje – saugesnis būdas taupyti

Indėliai – viena iš mažiausiai rizikingų taupymo priemonių. LCKU Iždo departamento direktorius, administracijos vadovo pavaduotojas Rūtenis Šukevičius teigia, kad indėliai kredito unijose – saugus būdas taupyti, nes šalyje, išskyrus pavienius atvejus, beveik neliko vadinamųjų „nepriklausomų“ kredito unijų, – mat šios privalo priklausyti centrinei kredito unijai:

„Tai yra priežiūros lygis, užtikrinantis, kad kredito unijos veiktų neprisiimdamos per didelės rizikos, tuo pat metu įgyvendinantis kryžminių garantijų schemą. Vadinasi, bent vienai LKU grupės kredito unijai patyrus laikinus sunkumus, atsakomybę prisiima visa grupė“, – aiškina R. Šukevičius pabrėždamas, kad taip pat LKU kredito unijos yra valstybinio indėlių draudimo sistemos dalyvės, todėl net visos grupės žlugimo atveju įsijungtų indėlininkų apsaugos ir indėlių kompensavimo mechanizmai.

Plungės kredito unijos, priklausančios LKU kredito unijų grupės sistemai ir vienijančios 1600 narių, auganti indėlių unijoje suma patvirtina šios priemonės patrauklumą – mat indėlių portfelis III šių metų ketvirtį pasiekė 3200 tūkst. eurų sumą.

Kredito unija – arčiau Jūsų   

LKU grupei priklausančios Plungės kredito unijos administracijos vadovės Ligitos Rudienės teigimu, į kredito unijas vis dažniau atsigręžia kitų finansų įstaigų klientai, o to priežastys – retėjantis bankų klientų aptarnavimo vietų tinklas ir kredito unijoje siūlomos patrauklios indėlių palūkanos.

Taip pat pastebima, kad dažnai verslai nesusimąsto, jog mokėjimo sąskaitoje laikomas pelnas taip pat gali būti įdarbintas. Taigi indėliai patys savaime gali būti aktualūs tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms.

Daugiau informacijos apie Plungės kredito unijos paslaugas – interneto svetainėje www.plungesunija.lt arba kredito unijoje adresu Senamiesčio a. 5, Plungės m.

Atgal